Jest to zespół grający muzykę z okresu średniowiecza i renesansu. Są to piosenki miejskie i wojenne, muzyka taneczna, pałacowa oraz folkowa. Zespół gra m. in. na takich instrumentach jak: lira korbowa, dudy, gęśli, lutnia, cymbały, bęben arabski, hudok (prototyp skrzypiec), wargan i in. Zespół gra na autentycznych instrumentach zrobionych według starodawniej technologii z tamtych epok. Kierownik zespołu, wokalista, dudziarz Źmicier Sasnowski przeszedł odpowiednie szkolenie z tej dziedziny u znanego łotewskiego restauratora instrumentów muzycznych pana Donata Vutisa, a gęślarz Alieś Čumakow profesjonalnie wyrabia gęśle z różnych epok i krajów.
Zespół istnieje do 1999 roku, ale za tak krótki okres zdążył już nagrać 6 płyt (siódma w drodze) i zdobyć popularność w całej Europie. W Polsce zespół uczestniczył w takich muzycznych imprezach jak Mikołajki Folkowe w Lublinie, Festiwal Wikingów na wyspie Wolin, Pierwszy Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu, koncert z okazji „Dnia Wolności” w Warszawie.
Na występach zespołu nikt nie będzie czuł się samotnie, ponieważ oprócz biernego słuchania, każdy może się nauczyć tańców z tamtych epok. Zazwyczaj, żeby publiczności było łatwiej opanować kroki w sali znajdują się profesjonalni tancerze, członkowie zespołu, którzy organizują coś w rodzaju średniowiecznej dyskoteki. Tak będzie i tym razem.
Skład zespołu:
Źmicier Sasnouski – dudy, lira korbowa, instrumenty perkusyjne, wokal
Kacia Radzivilava – flety
Illa Kublicki – lutnia
Alieś Čumakow – lira korbowa, mandolina, kantele, instrumenty perkusyjne, wokal
Andrej Apanovic – instrumenty perkusyjne
Stary Olsa w Internecie: www.staryolsa.com
Tekst pochodzi ze strony Inicjatywy Białoruskiej
Dodaj komentarz