Fairport Convention jest uznawany za pierwszy brytyjski zespół folk-rockowy. Założony w 1967 roku w Londynie, jako zespół wykonujący amerykańskie piosenki w stylu Jefferson Airplane oraz Boba Dylana, w ciągu dwóch lat wypracował swój własny styl, łącząc muzykę rockową z tradycyjnymi angielskimi piosenkami ludowymi. W skład zespołu w okresie nagrywania pierwszej płyty nazwanej Fairport Convention (1967) wchodzili: Ashley Hutchings, Simon Nicol, Richard Thompson, Martin Lamble, Judy Dyble oraz Iain Matthews.

Wydany w 1969 roku album Liege and Lief uznawany jest za nagranie definiujące nurt, jakim był brytyjski folk rock. Materiał tworzący płytę odzwierciedlał zainteresowanie muzyków, a w szczególności wokalistki Sandy Denny oraz basisty Ashleya Hutchingsa, muzyką ludową. Krótko po wydaniu albumu, zarówno Sandy Denny, jak i Ashley Hutchings opuścili zespół, by stworzyć swoje własne folkrockowe projekty (odpowiednio zespoły Fotheringay i Steeleye Span).

W latach 1967 – 1979 w zespole dochodziło do częstych zmian personalnych. Na nagranym w 1973 roku albumie Nine (Dave Swarbrick, Dave Pegg, Dave Mattacks, Trevor Lucas oraz Jerry Donahue) nie wystąpił żadnen z muzyków spośród tych, którzy tworzyli zespół w roku 1967.

W roku 1979 zespół rozpadł się, do roku 1985 dając jedynie wakacyjne koncerty podczas własnego festiwalu folk-rockowego w Cropredy. W roku 1985 muzycy nagrali jednak kolejną płytę sygnowaną nazwą Fairport Convention: Gladys’ Leap (Dave Pegg, Simon Nicol oraz Dave Mattacks) i od tego czasu jako zespół, mimo kilku kolejnych zmian w składzie, istnieją do dnia dzisiejszego. Festiwal w Cropredy odbywa się od 1979 roku regularnie, w sierpniu.

W roku 2002 brytyjska rozgłośnia BBC Radio 2 przyznała zespołowi nagrodę Lifetime Achievement Award (nagroda za całokształt twórczości) podczas corocznej ceremonii rozdania nagród BBC Radio 2 Folk Awards. Co więcej, w tym samym roku słuchacze BBC Radio 2 uznali Liege and Lief za najważniejszy album folk-rockowy w historii.

Źródło: WIKIPEDIA