Zespół powstał pod koniec 1996 roku w Gdańsku. Od początku istnienia członkowie Chutiru zajęli się gromadzeniem pieśni i melodii ludowych z regionu przemyskiego. W ciągu roku udało im się zebrać około 50. skazanych na zapomnienie utworów. Efektem tej pracy było ukazanie się na początku 1999 roku kasety „Po dawniomu”, zawierającej wybrane utwory tego regionu.
Na początku 1999 r. Chutir skierował swe zainteresowania w stronę muzyki ukraińskich Karpat, tj. regionów Bukowiny i Zakarpacia. Korzystając z archiwalnych materiałów etnograficznych zespół zarejestrował nowy program, różniący się znacznie od poprzedniego zarówno pod względem charakteru muzyki, jak i interpretacji.
W maju 2002 r. CHUTIR wydał trzecią płytę „Cycata Hanka”, będącą uwieńczeniem dotychczasowej działalności. Autorskie w większości utwory, oparte na folklorze ukraińskim, podbiły publiczność w Polsce, stając się przebojami wśród ukraińskiej młodzieży, chętnie słuchanymi i porywającymi do żywiołowej zabawy.
Muzykę Chutiru charakteryzuje przede wszystkim spontaniczność, żywioł i melodyjność wielogłosowych chórów. Perfekcyjnie wykonywana podczas koncertów porywa młodzież do szalonej zabawy i daje wiele wrażeń starszym słuchaczom, zwłaszcza lubiącym melodyjne dumki oraz pieśni ukraińskich kozaków.

Skład zespołu: Bohdan Kantor (akordeon, śpiew solo), Katarzyna Krupa (skrzypce), Piotr Harhaj (kobza, gitara) Andrzej Kuźmicz (bębny, bongosy),Orest Michalik (bas), Piotr Kukowski (trąbka), Maciej Grzesiak (perkusja)

Chutir w Internecie: www.chutir.pl