Z powstaniem zespołu wiąże się pewna anegdotka. Jako że uczestnicy Warsztatów Marynistycznych, organizowanych przez Marka Siurawskiego w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni postanowili zarejestrować wyniki swojej pracy, realizator dzwięku aby oznaczyć jakoś taśme (a zespół nie miał wówczas jeszcze nazwy) napisał „Mechanicy Shanty”. Dlaczego? Mechanicy – bo z Warsztatów, a shanty – wiadomo.
Skład zespołu wykrystalizował się około roku 1987, z tego okresu pochodzi pierwsza płyta (analog! nie wydana do dziś na CD) zespołu.
Ciekawostką jest że na Shanties ’87 w Krakowie nie pozwolono im wziąć udziału w konkursie, przez wzgląd na gitarę basową – instrument nietypowy wówczas w piosence żeglarskiej (dziś używa go większość wykonawców).
Początek lat 90-tych był dla Mechaników dość ciężki. Częste były zmiany personalne, również muzyka sporo ewoluowała. O ile ich brzmienie w początkowej fazie porównywano do The Dubliners, to wówczas zblizyli się raczej do folkrockowego brzmienia The Pogues (w czasach gdy na gitarze elektrycznej grał Jarek Nadstawny brzmienie było nawet silniejsze).
W rezultacie z folkrockowego składu Mechaników wyłonił się zespół Sławka Klupsia – Atlantyda, a w 1994 r. Mechanicy Shanty reaktywowali się w składzie zbliżonym do oryginalnego.
Na koncie mają cztery wydawnictwa: „Mechanicy Shanty” (LP, MC), „Zapach lądu” (MC), „Live’97” (MC, CD), oraz „W granicach folku” (MC, CD).
Materiał własny zespołu
Dodaj komentarz