Przylądek, dawniej Przylądek Starej Pieśni, to zespół wywodzący sie z polskiego nurtu folkowo-szantowego. Warto poświęcić mu trochę uwagi, gdyż niewiele kapel z tego nurtu przetrwało tak długo i cieszy się taką popularnością, jaką zdobył Przylądek.
Kiedy powstali, w roku 1993 nazywali się Cape Old Lay, wkrótce zmienili nazwę na polskobrzmiącą. Muzyka którą grali była w większości oparta na tradycji celtyckiej, choć zdarzały im się wycieczki w inne rejony folkowego grania.
Pierwsze lata grania to przede wszystkim festiwale i koncerty. W 1995 roku ukazała się ich kaseta – Przylądek Starej Pieśni – „Cape Old Lay”.
Już na wspomnianej kasecie słychać że brzmienie zespołu zbliża się powoli do folkrocka.
Mniej więcej od 1996 roku pojawia się w ich repertuarze coraz więcej utworów o słowiańskim rodowodzie. Z drugiej jednak strony nawiązują romans z muzyką bretońską.
Utwory Przylądka pojawiały się niekiedy w telewizji, a to za sprawą realizacji repertaży z festiwali i koncetów, bywali też w programach telewizyjnych (jak choćby „Kawa czy herbata”, gdzie jak pamiętam zagrali na żywo akustyczną wersję przeboju The Ukrainians – „Cherez Richku, Cherez Hai”).
Duży wpływ na brzmienie zespołu miało odejście jednego z założycieli, autora tekstów i wokalisty – Tomasza Winiarskiego, prowadzącego obecnie zespłół Meltrad. Jak brzmi teraz Przylądek ? Można się o tym przekonać na licznych festiwalach i koncertach, a także słuchając ostatniego jak dotąd fonogramu grupy, zatytułowanego „Święto Nocy”.
Taclem
Dodaj komentarz