Szkocki zespół Capercaille (wymowa: Kap-ir-kej-li) załozyli we wczesnych tatach osiemdziesiątych znajomi ze szkolnej ławy: wokalistka Karen Matheson, grający na instrumentach klawiszowych Donald Shaw, bodhranista, grający równiez na tin whistle – Mark Duff, oraz skrzypaczka, grająca również na gitarze – Joan MacLachlan, grajacy na gitarze i bozouki Shaun Craig i całkiem nieźle radzący sobie ze skrzypcami basista Martin MacLeod. Zanim zdobyli jakąkolwiek reputację zarejestrowali swój debiutancki album „Cascade” – nagrany w ciągu trzech dni.
Jak wiele zespołów, tak i Capercaille nie obeszło się bez zmian w składzie. Tylko Matheson, Shaw i Duff pozostali do dziś z oryginalnego składu grupy. Drugi album zespołu – „Crosswinds” – poprzedził pierwszą amerykańską trasę koncertową. Pierwszym komercyjnym sukcesem było nagranie soundtracka dla telewizyjnej produkcji dotyczącej historii gaelickich Szkotów. Ów soundtrack – zatytułowany „The Blood Is Strong” sprzedał się w Szkocji do 1995 roku w liczbie 100,000 egzemplarzy.
Kiedy w zespole pojawił się Manus Lunny kwestiami produkcji zajął się jego brat, znany irlandzki muzyk Donal Lunny. Odpowiada on między innymi za brzmienie czwartego albumu Capercaillie – „Sidewaulk”. Na tej płycie po raz pierwszy pojawiją się anglojęzyczne teksty. Do tej pory zespół wierny był językowi gaelic. Ciagły rozwój grupy doprowadził do powstania w 1991 roku wspaniałej płyty „Delirium”. Był to doskonały mix tradycji i nowoczeności. Licząca sobie 400 lat gaelicka piosenka „Coisich A Ruin” stała się pierwszą piosenką w języku gaelickim, która trafiła do Brytyjskiego Top 40.
W 1992 roku Capercaille wydało płytę „Get Out”, zawierającą materiał koncertowy, oraz utwory ze starszych albumów. W tym samym roku na rynek trafiło video zatytułowane „Two Nights Of Delirium”.Kolejne albumy to: „Secret People” wydany w 1993 roku i „Capercaille” z 1994 gdzie nowe utwory przeplatają się z remixami starszych. Były one mocno krytykowane za popowe, komercyjne brzmienie.
Zaufanie do zespołu wzrosło po udanym udziale grupy w nagraniu soundtraku do filmu „Rob Roy”, zrealizowanego w 1995 roku. Kolejne albumy, które ugruntowały dośc wysoką pozycję Capercaillie, to „To The Moon” z roku 1996 „Beautiful Wasteland” z 1997, oraz „Nadurra” z 2000 roku.
Taclem
Dodaj komentarz