De Dannan jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych zespołów w całej historii irlandzkiej muzyki folkowej. Sa współodpowiedzialni (wraz z The Chieftains, Planxty i The Bothy Band) za ogromny wzrost popularności irlandzkiej muzyki ludowej we wczesnych latach 70-tych.
Korzenie muzyki De Dannan tkwią w Connemara Gaeltacht (w obszarze tym posługiwano się językiem irlandzkim). Tam właśnie późniejsi członkowie zespołu muzykowali razem w Hughes’ Pub w Spiddal. Spotkali się tam Frankie Gavin (skrzypce, flety, tin whistle), oraz Alec Finn (gitara, bozouki).
W nagraniu pierwszego albumu zespołu (w którego skład weszli również Johnny „Ringo” McDonagh – bodhran, Charlie Piggott – mandolina, banjo) pojawiła się też śpiewaczka, Dolores Keane. Śpiewała ona później na kilku albumach zespołu i nagrania z jej udziałem na pewno zasługują na uwagę.
De Dannan miało dobrą rękę do młodych talentów. Pojawili się tam akordeoniści: Jackie Daly, Mairtin O’Connor i Aidan Coffey, gitarzysta Brendan O’Regan, skrzypaczka Caroline Lavelle i oczywiście wspomniana już Dolores Keane. Oprócz niej wokalistkami kapeli były: Maura O’Connell, Mary Black i Eleanor Shanley.
Trzy spośród albumów De Dannan („Star-Spangled Molly” z 1981, „Song for Ireland” z 1983 i „Ballroom” z 1987 roku) uzyskały nagrody brytyjskiego Narodowego Stowarzyszenia Niezależnych Wydawców i Dystrybutorów dla najlepszej płyty w kategorii „Celtic/British Isles”. Wyróżnienie to jest o tyle ważne, że żaden inny zespół z Irlandii nie otrzymał go aż tyle razy.

Taclem