Donal Lunny urodził się w Tullamore, w hrabstwie Kildare w 1947 roku. Początkowo grał na bębnach w szkolnej kapeli, to również zainteresowało go gitarą. W collage’u grał z Mick’em Moloney’em i Brian’em Bolger’em w grupie The Emmet Folk. Kiedy Moloney odzedł do zespołu The Johnstons Lunny i Bolger połączyli się z braćmi Byrne z Anglii jako The Emmet Spiceland. Chłopięca grupa folkowa bazowała na niemal chóralnych harmoniach, w 1968 roku ich singiel „Mary from Dungloe” był w czołówce irlandzkich list. W slad za tym sukcesem nagrali album „The First”.
Po rozpadzie The Emmet Spiceland Lunny połączył swoje siły z Andy Irvinem, który powrócił z podróży po Bałkanach. To od Irvine’a nauczył się grać na bozouki i dotąd jest to jego ulubiony instrument.
W 1971 Donal i Andy, wraz z Liam’em O’Flinn’em i Christy Moore’em zaczęli grać w angielskich pubach. W rezultacie powstała kapela zwiastująca nową erę w musyce irlandzkiej – Planxty. Jednak już w 1973 roku Lunny opuścił Planxty. Pojawił się jednak na pokładzie kolejnej legendy muzyki irlandzkiej – The Bothy Band. Pozostał w tym zespole aż do końca, tj. do roku 1979. W roku 1981 sformował Moving Hearts, w którym ponownie spotkał się z Christy Moore’m. Grupa ta niejednokrotnie trafiała na czołówki irlandzkich list.
Jako uznany muzyk folkowy Donal pojawiał się gościnnie na albumach wielu wykonawców (m.in. na płycie „Clannad 2” grupy Clannad), został też producentem (m.in. szkockie Capercaillie, w którym gra brat Donala – Manus).
W 1997 roku Donal wyruszył w trasę koncertową z nowym zespołem – Wheels of the World, w którego składzie znaleźli się: dudziarz – John McSharry, oraz Nollaig Casey i Maire Breatnach na skrzypcach.
Q roku 1998 sformował grupę Coolfin, którą tworzą: Sharon Shannon (okazjonalnie), Nollaig Casey, John McSharry, Graham Henderson na instrumentach klawiszowych, Ray Fean na bębnach, Ronnie O’Flynn na basie i Lloyd Byrne na perkusji. W tym samym roku zespół wydał płytę „Coolfin”.
Taclem
Dodaj komentarz