Zespół powstawał od końca listopada 2000 do przełomu lutego i marca 2001, kiedy to założycielowi, Marcinowi „Padre” Orackiemu, udało się zebrać wszystkich muzyków w jednym miejscu o jednym czasie. Nazwę zaproponował Padre, jest to słowo irlandzkiego oznaczające „radosną dumę” i miało być wykładnikiem filozofii zespołu.
Pierwotny skład Rimead liczył sześć osób: Agnieszka Sroczyńska – skrzypce, Katarzyna Dzieżbicka – flet poprzeczny, Paweł Brągoszewski – GHB, tin whistle, Tomasz Jaworowicz – gitara akustyczna, Kuba Pietrzak – tin whistle, Marcin Padre Oracki – bodhran, łyżki. Niestety, w przeciągu roku Paweł i Kasia odeszli z zespołu. Przez dwa i pół roku zostało odrobinę rozwinięte instrumentarium zespołu, Kuba zakupił low whitle`a, Tomek zaczął grać na bouzuki. Na Dowspudzie 2003, oficjalnie do zespołu został przyjęty gitarzysta który grał z Rimead od początku roku, Marcin „wujek Axis” Żebrowski, grający także na djembe.
Do zespołu dołączył Janek Kłoczko jako wokalista i gitarzysta. Z Tomaszem Jaworowiczem i Marcinem Żebrowskim grupa współpracuje obecnie rzadko, wspiera się za to czasem grą kontrabasisty Piotrka Filipowicza i lutnisty Michała Juszkiewicza. Ostatnimi czasy w skłądzie pojawił się również Szymon Białek, muzyk grający na bouzouki.
Od początku swojej działalności Rimead wykonuje tradycyjną muzykę irlandzką. Jednak bardzo szybko fascynacja zespołami takimi jak Lunasa, Kila, Flook, Solas, prezentującymi trend w muzyce irlandzkiej określany jako „CEOL NUA” – nowa muzyka. Są to zespoły grające muzykę tradycyjną na bardziej nowoczesny
sposób. Obecnie Rimead jest jednym z niewielu zespołów grających w tym stylu w Polsce. Oprócz motywów tradycyjnych, w repertuarze zespołu znajdują się kompozycje własne, utrzymane w konwencji muzyki irlandzkiej.

Aktualny skład zespołu:
Agnieszka Sroczyńska – skrzypce, viola d`amore
Marcin Oracki – bodhran, łyżki
Kuba Pietrzak- whistle
Janek Kłoczko – gitara, wokal
Szymon Białek – bouzouki

Rimead w Internecie: www.rimead.art.pl