Tears for Beers istnieje od ponad dziesięciu lat. Początkowo zespół nosił nazwę Ten Beers After i zdobył siebie niełaskę północno-niemieckiej sceny folkowej.
Po roku zmienili nazwę na Tears for Beers. Powodem było to że istniał już w Bremie zespół tak się nazywający, po zmianie nazwy nie było już problemów z północną sceną. Członkowie Tears for Beers nie byli debiutantami. Wszyscy grali jużwcześniej w innych lokalnych zespołach.
Roland przyszedł punkowego zespołu Me + The Boys, w którym grał też Ebby. Lar i Nis odeszli z innego zespołu i założyli deut folkowy. Stali się siłą napędową nowego bandu, do którego doszli Roland i Ebby. To ustaliło nowy kierunek: folk rock. Zespół skupił się głównie na tradycyjnej muzyce Irlandii i Szkocji.
Tears For Beer szdobywali coraz więcej entuzjastów. Pierwsza płyta grupy , zatytułowana „Tears For Beers” powstała w 1992 roku. Pierwszy nakład 1.000 egz. szybko się wyczerpał i był dwukrotnie wznawiany. Zespół zebrał dobre recenzje i zagrałsporo koncertów, głównie w północnych Niemczech.
Zespół pojawił się też w Tallinie (Estonia), Danii i Irlandii, koncertował też z Torfrock i The Hooters.
Kolejne albumy: „Cracky Bones” z 1994 i „Mud Water Dance” z 1999 roku prezentują zespół już dobrze zgrany i podążający własną ścieżką.
Muzyka w ich wydaniu to taki folkrockowy przekładaniec. Są tam elementy country, bluegrass, hillbilly i reggae, koegzystujące z tradycyjnym irlandzkim i szkockim folkiem i rockiem.

Taclem