Słowo „Dikanda” w języku jednego z plemion afrykańskich znaczy tyle co „Rodzina”. Jednak w momencie zakładanie zespołu nikt z jego twórców o tym nie wiedział. Nazwa został wymyślona, a sygnowany nią zespół zaczynałjako nieformalna grupa muzykujących przyjaciół.
Początki zespołu datuje się na rok 1997. Osobą wokół której zaczeli gromadzić się muzycy była Ania Witczak – wokalistka, grająca również na akordeonie. Kolejno zaczęły do zespołu dołączać osoby które później nagrały pierwszą płytę zespołu – z jednym wyjątkiem, pierwszego kontrabasistę Pawła Baska zastąpił na płycie Grzegorz Kolbrecki, zaś Paweł zagrał jedynie gościnnie. Z resztą do nagrania udało się też zaprosić Krzysztofa Trebunie-Tutkę, co na pewno podniosło prestiż nagrywanego albumu.
Płyta „Muzyka czterech stron wschodu” zawiera muzykę cygańską, żydowską, węgierską i bułgarską. Więle utworów pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale również z Polski i Macedonii. Pieśni ludowe poddano zespołowej obróbce, co dało zadziwiający efekt – płyty i koncerty Dikandy spotykają się z gorącym przyjęciem.
Pierwszy album ukazał się w 2000 roku, od tegoż muzycy Dikandy współpracują z zespoem Arka Noego, odpowiadając za wiele folkowych elementów w nagraniach tej dziecięcej grupy.
W 2002 roku ukazała się druga płyta zatytułowana „Jakhana, Jakhana”.
Poza koncertami w Polsce grupa odnosiła też sukcesy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Szwecji.

Skład zespołu:
Anna Witczak – akordeon, śpiew
Violina Janiszewska – śpiew
Katarzyna Dziubak – skrzypce, śpiew
Piotr Rejdak – gitara, klarnet, śpiew
Daniel Kaczmarczyk – bębny, cymbały
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas
Adam Dziewiałtowski-Gintowt – instr. perkusyjne

Oficjalna strona zespołu: www.dikanda.prv.pl

Taclem